pl
aktualności
aktualności

Jaki jest skład hydraulicznego przemiennika momentu obrotowego

09 Jan, 2025 2:43pm

Hydrauliczny przemiennik momentu obrotowego składa się głównie z trzech podstawowych elementów: wirnika pompy, turbiny i koła prowadzącego. Koło pompy jest zintegrowane z obudową przemiennika momentu obrotowego i przymocowane do koła zamachowego za pomocą śrub. Koło zamachowe jest połączone z wałem korbowym, dzięki czemu koło pompy zawsze obraca się synchronicznie z wałem korbowym. Łopatki wirnika pompy mają kształt spiralny, a ich funkcją jest przenoszenie mocy silnikana turbinę. Wał wejściowy turbiny i przekładnia są połączone wielowypustami i wyposażone w wiele zakrzywionych łopatek, które odbierają moc z wirnika pompy. Koło prowadzące znajduje się pomiędzy kołem pompy a kołem turbiny i jest zamontowanena wale prowadzącym połączonym z obudową automatycznej skrzyni biegów za pomocą jednego-sposób sprzęgło. Jego funkcją jest zmiana kierunku przepływu płynu, zapewnienie płynnej cyrkulacji przepływu płynu w hydraulicznym przemienniku momentu obrotowego, a co za tym idzie stabilniejsze przenoszenie mocy. ‌

 


Zasada działania hydraulicznego przemiennika momentu obrotowego polegana przekazywaniu mocy przez ciecz. Wirnik pompy obraca się podnapędem silnika, wypłukując ciecz do turbiny, wprawiając w ten sposób turbinę w ruch obrotowy i osiągając przeniesienie mocy z silnikana układ przeniesienianapędu. Koło prowadzące jest trwale połączone z obudową skrzyni biegów za pomocą jednego koła-sprzęgło jednokierunkowe, dodatkowo regulując kierunek przepływu i prędkość przepływu płynu, uzyskując w ten sposób wzmocnienie momentu obrotowego lub efekt sprzęgania.

 

Hydrauliczne przemienniki momentu obrotowego odgrywają ważną rolę w samochodach. Może automatycznie i w sposób ciągły zmieniać prędkość turbiny w zależności od zmian obciążenia, poprawiając przepustowość pojazdu; Dzięki połączeniu wirnika pompy i turbiny z cieczą zmniejsza się obciążenie udarowe silnikana układ przeniesienianapędu i wydłuża się żywotność układu przeniesienianapędu; Zwiększ moment rozruchowy pojazdu podczas rozruchu-w celu zwiększenia wydajności energetycznej; Płynny i delikatny start, poprawiający komfort jazdy.